Nasza patronka Święta Kinga, sztandar szkoły, tablica pamiątkowa.
Odnowiony budynek szkoły.
Boisko wielofunkcyjne.
Plac zabaw dla najmłodszych uczniów.
Uroczyste poświęcenie boiska.
Wspólne gry i zabawy.
Herb Podegrodzia..

Uczniowie SP w Olszance w projekcie „Świadome media"

 

                Dziesięcioro uczniów zza naszej wschodniej granicy, którzy wzięli udział w projekcie "Świadome Media", zawitało do Nowego Sącza 7 września. Młodzieży towarzyszyli również polscy odpowiednicy z sądeckich szkół. Wśród nich były także  trzy uczennice ze Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Olszance, które zakwalifikowały się do projektu. 

                W ramach polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży odbyły się m.in. szkolenia z zakresu dziennikarstwa, nowych form przekazu informacji oraz social media. Wszystko to po to, aby uświadomić, jakim narzędziem manipulacji może być informacja dostarczana przez współczesne media.

                Oficjalnie przywitanie uczniów nastąpiło w piątek, 8 września. Pierwszym zetknięciem młodych adeptów dziennikarstwa z dowodami istnienia polsko-ukraińskiego dziedzictwa było spotkanie ze znanym sądeckim etnografem, pisarzem i historykiem kultury Antonim Krohem.

                Następnie młodzież polska i ukraińska spędziła weekend w Krynicy-Zdroju, która od stuleci była miejscem przenikania się kultur i religii różnych grup etnicznych - zarówno polskich jak rusińskich. W tym czasie uczniowie odwiedzili jedną z największych imprez sportowych w Europie Środkowo-Wschodniej – Festiwal Biegowy. Polacy i Ukraińcy ramię w ramę wystąpili w Sztafecie Deptaka. Pobyt w Krynicy nie mógł odbyć się bez odwiedzenia Muzeum Nikifora, gdzie młodzież mogą podziwiać swoisty, niepowtarzalny rodzaj sztuki. Ponadto uczniowie zdobyli  również Górę Parkową, dzięki kolejce wagonikowej PKL.

                Po powrocie do Nowego Sącza, od 11 do 16 września, uczestnicy brali udział w warsztatach "Świadome Media" odbywających się w redakcji "Sądeczanina". Na początku odbyły się kursy językowe, które miały przybliżyć podstawy języków polskiego i ukraińskiego. Miały miejsce też  warsztaty, podczas których młodzi ludzie poznali geografię, kulturę i tradycję regionów, z których pochodzili uczestnicy.

                Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał specjalny certyfikat ukończenia kursu "The Conscious Media" w języku angielskim, a także upominki. Wyjazd ukraińskich uczniów poprzedzony był uroczystym przyjęciem pożegnalnym, pełnym zabaw i integracji na świeżym powietrzu.

 

                Uczennice z naszej szkoły podkreślają, że warsztaty były dla nich niezapomnianym i cennym doświadczeniem. Zdobyły wiedzę na temat różnych obyczajów i tradycji naszych sąsiadów, a także poznały ich język. Wszystko, co działo się podczas warsztatów oceniają bardzo pozytywnie. Miło wspominają spotkania z rówieśnikami z Ukrainy, podczas których zawarły nowe przyjaźnie. Z niektórymi uczestnikami nadal utrzymują kontakt. 

 

 


Szkoła Podstawowa im. Św. Kingi w Olszance

Olszanka 24
33-386 PodegrodzieDarmowy licznik odwiedzin


Kontakt telefoniczny: +48 18 447 91 91
Stronę zalecamy oglądać w najwyższej rozdzielczości w najnowszych wersjach przeglądarek internetowych.
Wszelkie prawa zastrzeżone - 2016